Арттерапія, з чого краще розпочати?
Мистецтво та творчість, як вид психотерапії, використовується дуже давно, та лише в 1938 році британський педагог і митець Андріан Гіллом надав цьому процесу назву — арт-терапія. Термін набув широкого поширення, і от тепер ним ми називаємо творчий процес малювання, і в ньому майже немає обмежень. Спосіб заснований на принципі відображення психічного стану людини у творчих образах, які складаються перед ним під час роботи.
Мистецтво в арттерапії — це посередник, через нього відбувається комунікація з емоціями та почуттями. Також багато залежить від психотерапевта, який буде направляти та підтримувати, якщо це не самостійний процес. Метод допомагає побачити те, що зазвичай не просто виразити, а інколи інші способи видаються взагалі не діючими, тому що арттерапія добре працює з довербальними травмами і саме її символізм дає змогу легко працювати з дітьми.
В процесі будь-якого малювання, або вираження почуттів не словами, а рухами, діями, звуками, в нас задіюється права півкуля мозку, а аналітичне мислення — заслуга лівої півкулі. В роботі з арт об’єктами дві півкулі чудово взаємодіють завдяки чому ми отримуємо терапевтичний ефект. Малюючи, людина проєктує переживання з бажаннями і аналіз досвідченного терапевта може допомогти безболісно їх трактувати, і переживати разом з клієнтом.
Малювання широко використовують як спосіб зняття психічної напруги, при страхах, неврозах. Завдяки малюванню розвивається також концентрація, яка в непрості моменти нам дуже необхідна, вона дозволяє свідомо, власними зусиллями перемикати свою увагу, допомогати собі, підтримувати.
Що таке арт-терапія
Методика призвана лікувати психіку «мистецтвом». Це досить популярний вид психотерапії, який підходить як дорослим, так і дітям. В процесі такої терапії людина легше проживає емоції, це може стати чудовим способом справлятися з хронічною підвищеною тривожністю та занепокоєнням.
Використовується не так давно, але стрімко розвивається і вже довела свою ефективність. Метод включає безліч підвидів, що дає можливість підібрати найбільш корисні для кожного випадку індивідуально і усунути психологічні проблеми. Брашмі на цьому шляху вам залюбки допоможе, в інтернет-магазині є безліч варіантів для захопливого процесу арттерапії.
Метод має багато підвидів, для його широкого використання. В кожному окремому випадку треба підбирати індивідуальний підхід, тоді усунення психологічних проблем буде ефективним. Відгуки людей, які мають хобі з малювання картин за номерами, неодноразово підтверджували — цей процес однозначно заспокоює і розслабляє. В повсякденному житті, як дорослих, так і дітей, ці дві навички неймовірно важливі, вони сприяють позбавленню від комплексів, здобуттю впевненності і дозволяють мати змогу розібратися зі своїми почуттями, і, врешті-решт, досягти внутрішньої гармонії.
Що потрібно робити на занятті з арт-терапії?
Для того, щоб спробувати психологічну техніку арттерапії вам не потрібні якісь спеціальні навички чи таланти. Оскільки метод базується на індивідуальному підході, кожен може вибрати для себе зручний варіант творчого вираження: за допомогою малювання, в тому числі інтуїтивного, абстрактного, ліпки, пазлів, розмальовок тощо. Бажано бути наодинці або з психотерапевтом, також є груповий формат. В процесі роботи необхідно висловлювати почуття невербально, через творчість, але можна це робити і вголос. Завдяки арттерапії легко прожити гнів, розчарування, страх та багато інших важких емоцій. Після контакту з ними людина позбувається тяжкості і їй стає легше. Все це проходить в максимально невимушеній формі, не викликає стресу, чи додаткових психологічних навантажень.
Цікаво, що завдяки арттерапії можна вирішувати не лише ситуативні проблеми, а й більш глибоко аналізувати життя і себе в ньому. Арттерапія перед собою ставить наступні цілі:
- пізнання себе і своїх потреб;
- самовираження і форма контактування з соціумом;
- аналіз і рефлексія;
- заспокоєння, гармонізація психічних станів;
- стабілізація психоемоційного фону;
- позбавлення від тривог, надмірної емоційності;
- підтримувальний метод в процесі лікування депресій;
- розкриття творчих здібностей;
- соціальна адаптація та інші.
Існує методика спонтанного малювання, коли людина з власної ініціативи виплескує на полотно за допомогою фарб свої почуття, і експромт який стається на прохання терапевта для дослідження певних життєвих ситуацій. Досвідчений арттерапевт звертає увагу на деталі малюнку, колір, його композицію, а також на способи вираження емоцій в процесі роботи.
Якщо не йти глибоко в самоаналіз, можна і самостійно помітити терапевтичний ефект від малювання, достатньо менше ніж годину в день присвячувати малюванню, або розфарбуванню, щоб помітити від нього заспокійливий, розслабляючий ефект. До людини повертається гармонічний стан, впевненість і спокій.
Чи допомагає арт-терапія?
Оскільки метод включає в себе дуже багато видів, окрім образотворчого мистецтва, його легко ефективно спрямувати з урахуванням індивідуальних особливостей людини. Існують наступні види арттерапії:
- казкотерапія;
- музикотерапія;
- танцювально-рухова терапія;
- пісочна терапія користується великою популярністю серед роботи з дітьми;
- кольоротерапія (лікування колірною гамою);
- драматерапія (сюжетні розігрування).
Основна перевага всіх цих методів — можливість м'яко впливати на психіку. Ви займаєтесь цікавою для себе справою, можливо навіть знаходите в цьому хобі за допомогою якого більше себе розумієте, проявляєте і отримуєте гармонію.
Якщо вам не допоміг один із видів арттерапії — спробуйте інший. Доведено, що навіть проста взаємодія з кольорами здатна впливати на наш емоційний стан. Та несвідоме трактування кольорів кожною окремою людиною може бути різним, воно залежить від культурних особливостей особи, її віку і суб’єктивних переживань стосовно того чи іншого кольору. Нерідко можна почути особливе ставлення людей до таких кольорів, як чорний, червоний, білий та інші.
Завдяки Brushme ви зможете підібрати для себе будь-який образотворчий вид арттерапії серед широкого асортименту.